KURALLAR
FUTBOL
FUTBOL LİGİ KURALLARI

Futbol  branşına, sağlık durumu Futbol oynamasına engel teşkil etmeyen sporcular katılabilir. Sporcuların sağlık durumlarının sorumluluğu kendilerine aittir.

Sistem

1. BCC Futbol Ligi'ne katılan …….. takım kura sonucu belirlenen …… grupta tek devreli lig usulü mücadele edecektir. Grup maçları sonunda ilk …….. sırayı alan takımlar 2. tura yükselir. Bu turdan itibaren tek maçlı eleminasyon sistemi uygulanacaktır* (*katılımcı sayısının değişmesi halinde sistem değişiklik gösterebilir).
2. Grup maçlarında iki ya da daha fazla takımın puan eşitliği halinde sırasıyla şu kriterlere bakılır; 
a) Eş puanlı takımların birbirleriyle oynadıkları müsabakalardan bir puan tablosu oluşturulur. Tabloda önce puana, sonra averaja, gerekirse attığı gol fazlasına bakılır. 
b) Eşitlik devam ediyorsa aynı sırayla genel averaja bakılır.
c) Eşitlik genel averajla da çözülmezse hükmen mağlubiyeti olmayan takım üst sırada yer alır.
d) Eşitlik yine bozulmazsa grup müsabakalarında görülen sarı ve kırmızı kartlara bakılır (Sarı kart bir, kırmızı kart üç ceza puanı olmak üzere en düşük ceza puanına sahip olan takım üst sırada yer alır).
e) Eşitlik halen devam ediyorsa ilgili takımlar arasında kura çekilişi yapılacaktır.
3. Eleme turlarında beraberlikle sonuçlanan müsabakalarda doğrudan penaltı atışlarına geçilecektir.
4. İki hükmen mağlubiyet alan takım turnuvadan ihraç edilir. Daha önce oynadığı maçlar aynen tescil edilir. Kalan maçları ise 3-0 mağlup ilan edilir (hükmen).

Oyunun Süresi

5. Maçlar 30 dakikalık iki devre halinde oynanacaktır. Devre arası 5 dakikadır.

Oyuncuların Sayısı ve Nitelikleri

6. Takım kadroları ve maç kadroları en fazla 20 oyuncudan oluşur. Tüm müsabakalar 6+1 = 7 kişilik takımlar halinde oynanacaktır
7. BCC Futbol Ligi'nde sadece erkek oyuncular yer alabilir. 
8. Takımlar, BCC Futbol Ligi kadro bildirim süresi bitiş tarihinden itibaren kadrolarına oyuncu ekleyemez ve/veya herhangi bir oyuncuyu başka bir oyuncuyla değiştiremez.
9. BCC  Ligi başladıktan sonra, herhangi bir oyuncu işten ayrılır ise resmi işten çıkış tarihinden itibaren oynatılamaz. Takım kadrosunda bulunan bir oyuncunun, turnuva sırasında işten ayrılması halinde bu durum BCC’ye  bildirilmelidir. İşten resmi çıkış belgesinin ibrazı halinde, işten ayrılan oyuncu yerine kurallara uygun yeni bir oyuncu bildirilebilir. Bildirilen yeni oyuncunun işe giriş tarihinin ilk müsabaka tarihinden önce olması gerekmektedir.
 
 
10. Takım kaptanları her maç öncesinde BCC  tarafından boş olarak verilecek esame listesini doldurarak imzalayacaktır. Esame listesindeki olası hatalardan takımlar sorumludur. Esame listesinde yer alan tüm oyuncular nitelik bakımından BCC Ligi kural ve statülerine uygun olmalıdır. Uygun olmayan oyuncu oynatan takım hükmen mağlup ilan edilir.
11. BCC, hükmen mağlubiyet gerektiren her türlü durumda ilgili takıma hükmen mağlubiyete ek olarak ihraç dahil her türlü cezayı verebilir. (Hakem raporu ve oyuna katılanların genel  davranış durumuna göre.)

Oyuncu Değişikliği

12. Bir maçta takımların üç oyuncu değiştirme hakkı vardır. Oyuna girecek oyuncu "Orta Kulübe"ye gelerek değişiklik kartını teslim eder. Oyunun durduğu anda dördüncü hakem kontrolünde değişiklik yapılır.
Oyuncuların Giysi ve Gereçleri
13. Takımlar kendi yaptıracakları numaralı formalarla mücadele etmek zorundadır (1 - 99). Oyuncular turnuva boyunca aynı numaralı formayı giyecektir. 
14. Müsabakalarda forma renklerinin benzer olması halinde kura ile belirlenen takım BCC’nin sağlayacağı numaralı yeleklerle oynar (iki farklı renk forma yaptırılması tavsiye olunur).
15. Formalarda 12 cm. yüksekliğinde ön numara bulundurmak zorunludur (Göğüs hizasında).
16. Takımların her maç için tozluk bulundurması zorunludur.
17. Müsabakalarda tüm oyuncular tekmelik takmak zorundadır (kaleci dahil).
18. Maç oynanırken ısınmak isteyen yedek oyuncular mutlaka yelek veya eşofman üstü giymeli ve kendi kale arkasındaki bölgede ısınmalıdır. Aynı anda bir takımdan en fazla 3 (üç) oyuncu ısınabilir.
19. Oyuncular plastik tabanlı suni çim kramponu veya halı saha ayakkabısı ile mücadele edecektir. Metal tabanlı krampon giyilmesine ise müsaade edilmeyecektir. 
20. Yaralanmalara neden olabilecek saat, yüzük, kolye, bileklik ve gözlük dahil tüm takılar yasaktır (profesyonel sporcu gözlüğü hariç). 
21. Müsabakalar FIFA onaylı toplarla oynanacaktır. Maç topları BCC tarafından temin edilir.

Kaptanlar

22. Takımların tek yetkilisi kaptandır. Dolayısıyla kaptanlar BCC Ligi kurallarını iyi bilmelidir. Kaptanlar, saha içi ve saha dışında hakemlere ve görevlilere yardımcı olmalıdır.
Teknik Direktör ve Yöneticiler
23. 
Takımlar BCC  Ligi kadrolarıyla birlikte iki yönetici (şirket çalışanı olmak zorunda) ve bir adet teknik direktör (dışarıdan olabilir) bildirebilir. Bu tanımlı üç kişi aynı anda yedek kulübesinde bulunabilir. Bu kişilerden herhangi birinin bulunmadığı durumlarda 11 kişilik kadroya giremeyen oyunculardan herhangi biri bu kişiler yerine yedek kulübesinde yer alamaz.
24. Bildirilen her bir yönetici ve teknik direktör önceden yazılı olarak bildirmek ve ilgili evraklarını hafta içi mesai gün ve saatleri içinde tamamlamak koşuluyla bir kez değiştirilebilir. Müsabaka günü değişiklik kesinlikle kabul edilmeyecektir.
25. Yöneticiler ve teknik direktörler soyunma odası, koridor, oyun alanı gibi teknik alanlarda takımla birlikte bulunabilir. Bu kişiler dışında teknik alanlarda tanımlı olmayan kişilerin bulunması yasaktır. Tanımsız kişilerin belirtilen teknik alanlarda bulunması nedeniyle takımlar çeşitli cezalar alabilir.
 
26. Teknik direktör ve yöneticiler sorumlu davranışlar içinde bulunmalıdırlar. Bu kişilerin saha içi ve saha dışında Fair Play'e aykırı davranışları halinde kendileri ve / veya takımları ceza alabilir.

Hakemler

27. Her maç oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış hakemler tarafından yönetilir. Hakemlerin oyun ile ilgili kararları nihaidir.

İtirazlar

28. Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabaka sonunda maç raporuna ekletmelidir. Müsabaka hemen bitiminde maç raporuna işlenmeyen itirazlar dikkate alınmaz. Müsabakayı müteakip ilk iş günü itiraz bedeli olan 1.000,00 TL'yi yatırmalıdır. Ödemesi zamanında yapılmayan itirazlar maç kağıdına işlenmiş olsa dahi değerlendirmeye alınmaz. İtirazın haklı görülmesi halinde yatırılan tutar iade edilir. Aksi halde itiraz bedeli geri iade edilmez.

Cezai Durumlar

29. BCC Ligi boyunca saha içi ve saha dışında Fair Play'e aykırı tutum ve davranışlar (kavga, küfür vs.) cezalandırılacaktır. 
30. Takımlar seyircilerinden sorumludur. BCC seyircilerinin Fair Play'e aykırı tutum ve davranışları nedeniyle takımlara ihraç dahil her türlü cezayı verebilir.
31. Kırmızı kart gören oyuncular ve toplamda 3 (üç) maçta sarı kart gören oyuncular bir sonraki maçta oynayamaz. BCC  gerekli gördüğü hallerde hakem ve gözlemci raporları doğrultusunda kırmızı kart cezasını arttırılabilir. Geç kalan takımlar için 15 dk bekleme süresi uygulanır.
32. Yıl içinde tamamlanamayan kırmızı kart ve disiplin cezaları bir sonraki sezona aktarılacaktır. Sarı kart cezaları ise silinecektir.

Diğer

33. Ofsayt dahil tüm futbol oyun kuralları geçerlidir (özel olarak belirtilenler hariç).
34. Kurallarda belirtilmeyen hususlarda FIFA oyun kuralları geçerlidir. 
35. Oyuncular turnuva süresince resmi kimliklerini yanlarında bulundurmak zorundadır. Maçlar öncesi gerekli görüldüğü takdirde kimlik kontrolü yapılacaktır. 
36. Takımlar maç saatinden otuz dakika önce tesiste hazır bulunmalıdır. Hakem müsabaka için sahaya çıktığında 7 (Yedi) oyuncu ile sahada yer almayan takım hükmen mağlup ilan edilir (3-0).
37. BCC Ligi ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi BCC'ye aittir. 
38. BCC Lig ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.
39. BCC Ligi'ne katılan tüm takımlar kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılır.
PUAN DURUMU
BİZİ TAKİP EDİN
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 | BcCup
design