KURALLAR
VOLEYBOL
VOLEYBOL LİGİ KURALLARI
 
Voleybol branşına, sağlık durumu voleybol oynamasına engel teşkil etmeyen sporcular katılabilir. Sporcuların sağlık durumlarının sorumluluğu kendilerine aittir.

Statü

1.
 Fikstür katılımcı takım sayısına göre belirlenecektir. Takımlar önce gruplara ayrılacak ve tek devreli lig usulüyle mücadele edeceklerdir. Gruptan çıkmayı başaran takımlar ikinci turdan itibaren  lige tek maçlı eleminasyon sistemiyle devam edeceklerdir.
2. Gruplarda 3 – 0 ve 3 – 1 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (3) puan,
3 – 2 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (2) puan, 2 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma (1) puan, 1 – 3 ve 0 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma (0) puan verilir.    
3. Grup maçlarında puan eşitliği halinde sırasıyla şu kriterlere bakılır; 

a) Sıralama; kazanılan maç sayısına göre belirlenir. Kazandığı maç sayısı fazla olan takım üst sırada yer alır.
b) Kazanılan maç sayısına göre eşitliğin bozulmaması halinde; set averajı uygulanır. Bu uygulamada puanları eşit olan takımların müsabakalar sonunda aldıkları setlerin toplamı, verdikleri setlerin toplamına bölünür. Sıralama, büyük sayıya sahip olan takım üst sırada yer alacak şekilde yapılır.
c) Eşitliğin set averajında da devam etmesi halinde; sayı averajına bakılır. Eşitliği devam eden takımların yaptıkları tüm müsabakalar sonunda aldıkları sayıların toplamı, verdikleri sayıların toplamına bölünür. Takımlar, çıkan sayının büyüklüğüne göre yukarıdan aşağıya sıralanır.
d) Eşitlik yine de bozulmamışsa bu durumdaki takımların kendi aralarında yaptıkları müsabakalardaki puan, set ve sayı averajına sıra ile başvurularak sıralama belirlenir.


Maçı Kazanmak

4. Maç üç seti alan takım tarafından kazanılır. Setlerde 2-2'lik eşitlik olması halinde, netice seti (beşinci set) en az 2 sayı fark şartıyla 15 sayı üzerinden oynanır.

Takım Kadroları

5. Takım kadroları en fazla 18, maç kadroları ise en fazla 12 oyuncudan oluşur. Müsabakalar 6 kişilik takımlar halinde oynanır. Kadın oyuncu oynatma zorunluluğu veya kadın oyuncuların sayısında bir kısıtlama yoktur.
7. Takımlar ligde ilk maça çıktıkları andan itibaren kadrolarında değişiklik ve ekleme yapamazlar (8. maddedeki özel durum hariç).
8. Takım kadrosunda bulunan bir oyuncunun, lig sırasında işten ayrılması halinde bu durum BCC'ye bildirilmelidir. İşten ayrılan oyuncu işten ayrılma tarihinden itibaren oynatılamaz. İşten resmi çıkış belgesinin ibrazı halinde, işten ayrılan oyuncu yerine kurallara uygun yeni bir oyuncu bildirilebilir.
9. Takım kaptanları her maç öncesinde BCC tarafından verilecek esame listesini doldurarak imzalayacaktır. Esame listesindeki olası hatalardan takımlar sorumludur.

Oyuncuların Giysi ve Gereçleri

10. Takımlar kendi yaptıracakları numaralı formalarla mücadele etmek zorundadır (1-18).
11. Göğüste en az 15 cm, sırtta en az 20 cm numara olması zorunludur. Numaraların yazıldığı bandın genişliği ise en az 2 cm olmalıdır.
12. Takım kaptanının formasında, göğüs numarasının altında 8x2 santimetrelik bir şerit olmalıdır.
13. Diğer oyunculardan farklı renkte olan (libero oyuncusu haricinde) ve/veya kurallara uygun numarası bulunmayan formaların giyilmesi yasaktır.

14. Müsabakalarda tüm oyuncuların salona uygun spor ayakkabısı giymesi zorunludur.

File Yüksekliği

15. File yüksekliği 2.38 metredir.

Kaptanlar 

16. Takımların tek yetkilisi kaptandır. Dolayısıyla kaptanlar BCC kurallarını iyi bilmelidir. Kaptanlar, saha içi ve saha dışında hakemlere ve görevlilere yardımcı olmalıdır. 

Koç ve Yöneticiler

17. Şirketleri temsilen iki yönetici (şirket çalışanı olmak zorunda) ve bir adet koç (dışarıdan olabilir) takım ile birlikte takımın oturma sırasında bulunabilir. 
* Bu kişilerden herhangi birinin bulunmadığı durumlarda 12 kişilik kadroya giremeyen oyunculardan herhangi biri bu kişiler yerine oturma sırasında yer alamaz. 
18. Bildirilen her bir yönetici ve koç önceden yazılı olarak bildirmek ve ilgili evraklarını hafta içi mesai gün ve saatleri içinde tamamlamak koşuluyla bir kez değiştirilebilir.
19. Yöneticiler ve koç soyunma odası, koridor, oyun alanı gibi teknik alanlarda takımla birlikte bulunabilir. Bu kişiler dışında teknik alanlarda tanımlı olmayan kişilerin bulunması yasaktır. Tanımsız kişilerin belirtilen teknik alanlarda bulunması nedeniyle takımlar çeşitli cezalar alabilir.
20. Koç ve yöneticiler sorumlu davranışlar içinde bulunmalıdırlar. Bu kişilerin saha içi ve saha dışında Fair Play'e aykırı davranışları halinde kendileri ve / veya takımları ceza alabilir.

Cezai Durumlar

21. Hatalı oyuncu oynatan takım hükmen mağlup ilan edilir.
22. BCC, hükmen mağlubiyet gerektiren her türlü durumda ilgili takıma hükmen mağlubiyete ek olarak ihraç dahil her türlü cezayı verebilir. (Hakem raporu ve oyuna katılanların genel  davranış durumuna göre.)
23. Takımlar maç saatinden 30 dk önce salonda hazır bulunmalıdır. Müsabakanın baş hakemi maçı başlatmak üzere sahaya çıktığında 6 (altı) oyuncu ile sahada yer almayan takım hükmen mağlup ilan edilir (3-0). Geç kalan takımlar için 15 dk bekleme süresi uygulanır.

24. Lig boyunca saha içi ve saha dışında Fair Play'e aykırı tutum ve davranışlar BCC Komitesi tarafından cezalandırılacaktır (kavga, küfür vs.). 
25. Diskalifiye edilen oyuncu en az bir maç oynamama cezası alır. Bu ceza gözlemci ve hakem raporları doğrultusunda arttırılabilir.
26. Takımlar seyircilerinden sorumludur. BCC seyircilerinin Fair Play'e aykırı tutum ve davranışları nedeniyle takımlara ihraç dahil her türlü cezayı verebilir.

Diğer

27. Oyuncular lig süresince resmi kimliklerini yanlarında bulundurmak zorundadır. Maçlar öncesi gerekli görüldüğü takdirde kimlik kontrolü yapılacaktır.
28. Kurallarda belirtilmeyen hususlarda FIVB oyun kuralları geçerlidir.
29. BCC ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi GÖK-TU spor eğitim merkezine aittir.
30. GÖK-TU spor eğitim merkezi BCC ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır. 
31. BCC’ye katılan tüm takımlar kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılır.
PUAN DURUMU
BİZİ TAKİP EDİN
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 | BcCup
design